Pronájem bytu v Plzni lze sehnat celkem snadno. Na realitních serverech najdete více než 450 rozmanitých nabídek!

Pronájem bytu v Plzni lze sehnat celkem snadno. Na realitních serverech najdete více než 450 rozmanitých nabídek!

Zajímáte se o pronájem bytu v Plzni? Budete ve městě studovat nebo vás do západních Čech přivádí nějaká zajímavá pracovní nabídka? Ať už máte jakékoli důvody, důležité pro vás budou především dvě následující věci. Tou první je fakt, že je v Plzni aktuálně k mání více než 450 nájemních bytů, což je na stotisícovou krajskou metropoli poměrně solidní číslo. Budete mít tedy z čeho vybírat. Druhou věcí jsou celkem pochopitelně zdejší činže, které lze ve srovnání s dalšími krajskými městy považovat za průměrné. Dvě stě korun za čtvereční metr sice není málo, ale lidé v Brně, v Praze nebo třeba v Olomouci jsou nuceni měsíc co měsíc sahat do peněženky ještě o něco hlouběji. Chcete vědět, co vás jako budoucího nájemníka čeká? Například to, z jakých důvodů můžete z bytu dostat výpověď, nebo co naopak důvodem k ukončení smlouvy být nesmí? A zajímá vás, zda lze v Plzni sehnat bydlení i za ceny nižší, než které udává trh?

 

Pronájem bytu hledejte na realitních portálech

Hledání bytu není obvykle nic složitého a je pravděpodobné, že si s tím poradíte celkem dobře sami. Následující doporučení je tedy spíše pro ty zcela nezkušené, kteří si nejsou jisti jaká z možných cest je nejschůdnější. Ideálním řešením je samozřejmě to, když vám pronájem zajistí váš kamarád nebo známý. Nebudete se muset zdržovat procházením inzerce. Pokud takové štěstí nemáte, zapomeňte na nejrůznější noviny a časopisy i na vývěsní skříňky s inzeráty, které občas vídáte v některých obchodech. Ne snad, že by se tam příležitostně nedalo na něco zajímavého narazit, ale bývá to spíše náhoda. Většinou je to však jen ztráta času. Nejrozumnějším krokem, který při hledání pronájmu můžete udělat, je to, že navštívíte některý z internetových realitních portálů.

Kvalitní server s realitní inzercí, který je obsáhlý a přehledně zpracovaný, je zpravidla tím nejefektivnějším pomocníkem při hledání jakékoliv nemovitosti!

 

Jak je to ve městě s činžemi?

Hned na úvod jsme si řekli, že se hladina nájemného drží v Plzni na průměrné úrovni. Co stojí za zmínku, je fakt, že se činže snad vůbec poprvé za poslední dekádu meziročně nezměnily. Jsou tedy zhruba stejné jako před rokem. Otázka zní, jak dlouho tato stagnace vydrží. Ceny nemovitostí totiž v České republice rostou už dlouhou řadu let a výjimkou nebylo ani posledních dvanáct měsíců. Zdražování dokonce pokračovalo navzdory ekonomickým potížím způsobeným „protipandemickými“ restrikcemi. Nedostavila se žádná stagnace, o případném zlevňování nemluvě. A jestliže se zvedají prodejní ceny bytů, obvykle stoupá také nájemné. Lze proto předpokládat, že se s hospodářským oživením nájmy brzy vydají opět směrem vzhůru, aby jako již tradičně „následovaly“ prodejní ceny nemovitostí. Možná tedy, že je k hledání nájemního bytu právě nyní ta nejpříhodnější doba. Nabídka je solidní a činže se nehýbou. Prozatím!

 

Výběr z aktuální nabídky (Plzeň – květen/2021)

Byt Podlahová plocha Lokalita Popis Nájem
1+kk 31 m2 Východní Předměstí Cihla, po rekonstrukci 6 400 Kč
1+1 37 m2 Jižní Předměstí Panel, 7. patro 7 800 Kč
2+kk 48 m2 Vnitřní Město Nová půdní vestavba 8 600 Kč
2+1 55 m2 Lobzy 2. patro, zateplený dům 12 100 Kč
3+kk 109 m2 Vnitřní Město Stará zástavba, exkluzivní 15 500 Kč

 

Co může být důvodem k výpovědi?

Možná víte, že je aktuálně platný občanský zákoník nájemníkům coby slabší straně smluvního vztahu poměrně nakloněn. Rozhodně jim přiznává větší práva, než jaká měli v nedávné minulosti. Pochopitelně pouze těm, kteří dodržují dohodnutá pravidla. Přesto však existují věci, na které si musíte dát pozor! Víte například, kdy vám může vlastník nemovitosti dát výpověď? Ne? Tak se na některé důvody ukončení smlouvy podívejte. Výpověď můžete dostat:

  • Když hrubým způsobem porušíte povinnosti vyplývající ze smlouvy (neplatíte činži, narušujete klidné soužití v domě a podobně).
  • Pokud jste byli odsouzeni pro úmyslný trestný čin spáchaný na majiteli bytu nebo na jeho příbuzných atd.
  • Jestliže majitel potřebuje nemovitost pro účely vlastního bydlení, případně pro svého partnera či jiného blízkého příbuzného.
  • Pokud má kvůli tzv. veřejnému zájmu dojít k vyklizení nemovitosti.

 

3 000 obecních bytů

Není žádným tajemstvím, že u nás vedle běžných nájmů, které jsou určovány nabídkou a poptávkou, existují v mnoha městech ještě nájmy regulované, či chcete-li obecní. Bytů, ve kterých se tyto regulované činže platí, býval v minulosti dostatek. Většina z nich však byla po roce 1989 poněkud neuváženě zprivatizována. Své o tom vědí nejen v Plzni, ale i v Praze, Brně nebo třeba v Ostravě. Plzeň jich má aktuálně k dispozici necelé tři tisíce. Zájem je však s ohledem na omezené finanční možnosti řady lidí podstatně vyšší. Není divu. V obecním bytě totiž momentálně zaplatíte jen něco přes 80 Kč/m2, což je zhruba 40 % tržní ceny. To už je zajímavá úspora!

 

Je to šance také pro vás?

Na plzeňské radnici se po více než patnácti letech, kdy se v režii města vůbec nestavělo, nyní konečně pokoušejí svým občanům vyjít trochu vstříc. Do konce roku 2022 má proto v katastru obce vyrůst 18 domů s téměř dvěma stovkami nových bytů. Podmínkou toho, abyste na podobně výhodné bydlení dosáhli, však zřejmě bude kromě jiného i trvalý pobyt, což není nic neobvyklého. Kritérií, která je při žádosti o obecní byt potřeba splnit, však většinou bývá víc. Jen pro jistotu se s nimi na příslušném úřadě seznamte. Třeba to vyjde.

Proč míříte do Plzně? Zaměstnání, škola či máte jiný důvod? Nebo zde již žijete a hodláte pouze změnit adresu?

Věra Poskočilová