Kmenové buňky v kosmetice. Co vše mohou v současnosti nabídnout

Kmenové buňky v kosmetice. Co vše mohou v současnosti nabídnout

Po dlouhou dobu vládl v kosmetice péči o pleť retinol, dnes se zase hojně skloňuje dvojsloví kmenové buňky. Možná jste zaslechli něco o aplikaci kmenových buněk v souvislosti s léčbou některých forem rakoviny, Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a dalších nervových, cévních a zažívacích onemocnění. 

Takové postupy jsou ale ještě v počátcích (což ale některým nebrání se na nich přiživovat). Kromě toho kolem využívání lidských kmenových buněk panují i etické kontroverze. Kmenové buňky, které využívá současná pleťová kosmetika, se ale poněkud liší od těch, s nimiž pracuje medicína. Pojďme si upřesnit, co jsou kmenové buňky obecně a jaké využití mohou najít v kosmetice.

Co pod pojmem kmenové buňky rozumíme

Představme si kmenové buňky jako ještě nerozlišený buněčný materiál, zárodečnou hmotu, která se dokáže rychle dělit a měnit v konkrétní specializované buňky, ať již nervové, krevní, jaterní či kterékoliv jiné – třeba právě kožní. Kmenové buňky se mohou samozřejmě reprodukovat i v další kmenové buňky, které se dělí dále a dále a cyklus tak pokračuje..

Díky svým vlastnostem mohou být do budoucna využívány k obnově a opravě takřka jakýchkoliv poškozených tkání. Kmenové buňky si našly cestu i do kosmetiky, a trh zaplavily krémy, séra a další produkty s obsahem kmenových buněk, slibující div ne zázračné omlazující účinky. Jsou tu však některá ale…

Kmenové buňky v kosmetických produktech fungují trochu jinak

Kmenové buňky mají v kosmetice jistě svou cenu a využití, ale elixírem věčného mládí ještě nejsou. Proč? V první řadě jen málo kosmetických produktů (pokud vůbec nějaké) používá lidské či zvířecí kmenové buňky. Většina obsahuje kmenové buňky získané z rostlin. Procesy tvorby a reprodukce rostlinných buněk jsou ale poněkud odlišné než stejné procesy u člověka a v lidském těle je nelze takto replikovat.

A buďte za to rádi – kdyby se kmenové buňky z rostlin po aplikaci do vaší pokožky chovaly tak, jak se chovají běžně, zřejmě by se dané místo změnilo dejme tomu v pomerančovou kůru nebo jablečnou slupku. A je tu ještě jeden problém. Takzvané kmenové buňky v kosmetických produktech, ať už je jejich původ jakýkoliv, nejsou živými buňkami. Mimo vlastní organismus samy bez vhodných podmínek dlouho nepřežijí. Využití kmenových buněk v medicíně předpokládá přísné laboratorní podmínky, které věrně napodobují jejich přirozené prostředí. Rozhodně je nelze nacpat do krabičky od krému a odvézt k zákazníkovi poštou.

Kmenové buňky v kosmetických produktech jsou tedy ve skutečnosti pouhými výtažky z kmenových buněk, nikoliv živoucí hmota, která se buněčně dělí. Sama nové kožní buňky tvořit nedokáže. Jsou tedy produkty lákající na kmenové buňky jen jakousi cimrmanovskou “Bierhanzelovou mastí”?

Přípravky a procedury s extraktem z kmenových buněk ovšem neodepisujte

Ačkoliv marketing může jejich účinky někdy zveličovat, výtažky z kmenových buněk rozhodně mají potenciál vaši pokožku omladit, třebaže z nich samotných nemohou nové kožní buňky vzniknout. Extrakty z kmenových buněk jsou totiž extrémně bohaté na antioxidanty a aktivní látky, navíc jsou často kombinovány s látkami jako je již zmíněný retinol, bakuchiol či alfa hydroxykyseliny. 

Výsledkem je velmi efektivní koktejl, který prokazatelně redukuje vrásky, zvyšuje rychlost, s jakou se kožní buňky mohou obnovovat, (ale, jak již jsme říkali, nevytváří buňky zcela nové), stimuluje produkci kolagenu a růstové i ochranné faktory pokožky. To vše do mnohem větší hloubky, než je u většiny kosmetických produktů běžné.

Technologie využívání kmenových buněk v kosmetice i medicíně je navíc ještě v plenkách. Je pravděpodobné, že se dočkáme jak stále účinnějších extraktů, a perspektivně pak přímého využití živých kmenových buněk k regeneraci pokožky. Proto byste nad kmenovými buňkami v kosmetice neměli mávnout rukou jako nad módním výstřelkem. Produkty a terapie na nich založené mají nejen velký potenciál již dnes, ale především ještě lepší budoucnost!

Věra Poskočilová