Vyprávění aneb historie hracích automatů

Vyprávění aneb historie hracích automatů

Co mě láká, je vědět o hracích automatech víc. Kdy se staly tak populární, čím vším se nechaly automaty ovlivnit, jaké osobnosti jim propůjčily svoje jméno? A jaké filmy je proslavily? Je jasné, že když má někdo nebo něco úspěch, dá se z toho hodně vytěžit. A to samé platí i pro hrací automaty. Chcete vědět víc? Pokud tě zaujme můj článek a budeš chtít vědět víc, TADY je další hezké sousto. Pojďme na to…

Filmy, herci, ale i žokejové dali jméno novým automatům

Prvním slavným automatem byl Zvon svobody Charlese Feye z roku 1890. Maximální výplata za seřazení zvonů svobody na všech třech válcích byla 20 mincí. Třeba v mnohých filmech nebo hrách můžeme vysledovat hodně odkazů na kasinové a karetní hry, ale platí to i naopak, takže automaty, jejich náplň a téma je založené na populární kultuře, a tak táhnou ještě víc hráčů. Když opominu Kolo štěstí, které se opíralo o americkou televizní show, která se jmenovala stejně, musím zmínit třeba automaty, které kopírovaly show typu Riskuj, Superstar, můj oblíbený Amazing Race Chcete být milionářem nebo Price is Richt. Filmy, které inspirovaly další automaty, byly třeba veleznámý Forrest Gump s neuvěřitelným Tomem Hanskem v hlavní roli nebo úžasný Sex ve městě, pro mě famózní Star Trek, Hvězdné války nebo Rocky, kterého proslavil Silvestr Stallone. No a co je zajímavé, je třeba fantastický italský žokej Frankie Dettori, který v sedmi dostizích v jednom dni na závodišti Ascot dosáhl jenom na vítězné příčky. A tak vznikl automat Magická sedmička Frankie Dettoriho.

Trochu historie nikoho nezabije

No a když se podíváme na konec devatenáctého století, najdeme tam jakési prapůvodní automaty. O co teda ve výherním automatu jde? Vložím do něj peníz, který odemče páku na straně přístroje, zatáhnu za páčku a roztočím válce, které obsahují symboly, ty se postupně zastaví. Otvory v kotoučích uvnitř otáčivých válců odpovídají symbolům. No a když jsou seřazeny ve výherní kombinaci, tak bingo! A mám výhru, kterou mi automat vyplatí. Princip je teda jednoduchý. Ale pojďme nahlédnout pod pokličku. Původní automaty měly tři válce s 10 různými symboly na každém válci, a to je vážení tisícovka kombinací!!! A pozor, vývoj šel dál, a tak přibylo jednou tolik symbolů a díly dvaceti zastavením se dosáhlo neuvěřitelných osm tisíc kombinací, a to už panečku něco. Daly se vyhrát různé částky při různých kombinacích. Hezký článek o historii a zajímavostech je TADY.

A easy money táhly pozornost elektronickými automaty

V šedesátých letech minulého století přišla firmy Bally Manufacturing s automatem nazvaným pěkně podmanivě – Money Honey – Medově peníze Firma tak otevřela bránu k dalším zlepšovákům – byly to generátory náhodných čísel, které tu byly místo ručně roztáčeného kola. Hrálo se o víc peněz, hráče lákalo i více výplatních řad a také video displeje. A to se dochovalo i do dnes. Takže princip je stejný:

  • Hráč pošle do chřtánu automatu peníze – ať už minci, papírové peníze nebo lístek s hodnotou kreditů
  • Pak označí počet kreditů té hry
  • Stlačí čudlík nahoře nebo potáhne za páčku a hra může začít
  • Jakmile se objeví symboly, obrázky nebo čísla, automat vyplatí výhru, pokud padla výherní kombinace
Elektronické automaty mě učarovaly, a dá se v nich vyhrát spousta peněz

Elektronické automaty, to byla revoluce! Dokázaly zachovat jakési herní tradice, ale došlo k popularizaci herních automatů, a to tak že program umí nasimulovat zvukový i zrakový zážitek, který nás lákal na klasických automatech. Další super vychytávka je, že díky miliardě kombinací se jackpot může vyšplhat na progresivních automatech k závratným částkám. A další inovace je v tom, že drobky jsou nahrazeny systémem TITO – kdy dám dovnitř lístek, pak vyleze ven. Automat si z lístku ubere kredity a hra může začít. Čemu vy sami dáváte přednost? Zavzpomínáte si rádi na Amazing Race nebo je to pro vás jenom ztráta času? Pro mě jsou tyto staré vykopávky vůní mého mládí a nemůžu jim odolat

Věra Poskočilová