Nebezpečná krása: zaměřeno na manikúru 

Nebezpečná krása: zaměřeno na manikúru 

Věděli jste, že laky na nehty jsou jedním z nejstahovanějších produktů z trhu? A že jejich základní surovina se používá i při výrobě střelného prachu? Vyrobit takový lak je poměrně složité – nalézt tu správnou kombinaci složek, aby jeho vlastnosti byly co možná nejlepší, je jako vyřešit chemický hlavolam. Bohužel, otázka zdravotních dopadů  jde přitom  často  stranou… Proč by vám nemělo být jejich složení lhostejné a jakou péči o nehty zvolit, když se nalakovaných “drápků”  a stylové péče o nehty nechcete vzdát? 

Výroba laků na nehty připomíná alchymii

Co při jejich nákupu řešíte nejvíce? Pravděpodobně barvu, že? Právě to ovšem výrobce trápí ze všeho nejméně – použijí speciální pigmenty, jako jsou sloučeniny železa, chromu, titanu nebo manganu a je po problému. Pravým oříškem bývá vytvořit lak dostatečně tvrdý, aby vydržel co nejdéle, ale by byl zároveň dost pružný tak, aby nepopraskal. Další přísady pak musí zajistit, aby pro požadovaný efekt stačila i jeho tenká vrstva, byl lesklý, správně se k nehtu přichytil a jeho barva na slunci příliš rychle nebledla. A to je dost náročné, nemyslíte? 

Clean složení kosmetiky ve vašem zájmu 

Nejenže při lakování všechny chemikálie vdechujeme, naše nehty a pokožka mohou tyto nebezpečné složky absorbovat. Je pravda, že absorbované množství není závratné. Ale co ti, kteří si lakují nehty každý týden nebo i častěji? A co teprve nehtové techničky, které tráví tolik času každodenní úzkou prací s toxiny? A vůbec – proč své zdraví riskovat, když nemusíte? Existují totiž jejich clean alternativy. 

V souvislosti s přírodními laky na nehty se můžete setkat s označením jako „3-free“, „5-free“ a podobně. Znamená to, že ty neobsahují 3, resp. 5 nejnebezpečnějších běžné používaných chemikálií. Samozřejmě čím víc „free“, tím lépe. Najít můžete i opravdové klenoty jako 7-free nebo 10-free.

Jakým látkám a proč se vyhýbat 

Těmto toxinům nacházejícím se v konvenční kosmetice se také někdy přezdívá Dirty dozen čili tucet špinavců. Najdete některého z tohoto tuctu i ve svém laků na nehty? 

  • Dibutylftalát (DBP)

Změkčovadlo, které se používá ke zlepšení trvanlivosti laku, dodává nehtům lesklý vzhled. Jde o endokrinní disruptor, který negativně ovlivňuje plodnost a je spojován s poškozením jater a ledvin. 

  • Toluen

Kromě laků na nehty ho najdete i v barvách na vlasy, lepidlech a benzínu. Tato chemická látka může způsobit neurologické poškození, poruchy dýchání, ztrátu sluchu, snížení funkce mozku atd. Pokud jej  například častěji vdechuje těhotná žena, může vážně poškodit plod dítěte.

  • Kafr

Kafr dodává lakům na nehty lesklý a třpytivý vzhled. Může ale vyvolat závažné alergické reakce, způsobit závratě, bolesti hlavy a nevolnost. Stojí i za poruchami funkce jater.

  • Formaldehyd

Formaldehyd se používá jako konzervant a ke zpevnění laku. Tato toxická složka obvykle způsobuje alergické reakce, astma, nevolnost a dokonce potraty.

  • Formaldehydová pryskyřice

Ta dodává laku na nehty lesk a tvrdost. Může ale způsobit kožní alergii, dermatitidu a dokonce ovlivnit reprodukční systém a v krajním případě způsobit potrat.

Chemické látky obsažené v lacích na nehty jsou škodlivé pro každého v jakémkoli věku a zejména pak pro ty, kteří je používají často. Nejohroženější jsou těhotné ženy a také děti, které ještě nepřekročily věk puberty. Ujistěte se, že ty, který používáte, neobsahují alespoň oněch pět nejproblematičtějších složek, a nedělejte ohledně svého zdraví kompromisy, když nemusíte. 

Věra Poskočilová