SEO analýza zdarma – návod na self test webu

SEO analýza zdarma – návod na self test webu

Oslovuje vaše on-line platforma vhodné publikum nebo se krčí uťápnutá někde v koutku? Snadná dostupnost informací na stránkách je klíčová pro podnikatele i neziskové instituce. Zkuste si váš portál otestovat na internetu. je tam několik návodů na technickou SEO analýzu. Zdarma tak získáte přehled o jeho skutečném výkonu.

Roboti mají v hledáčku návštěvnost

Maximální pozornost věnují Google a Seznam takzvané organické návštěvnosti a době, po kterou se návštěvníci zdrží na stránkách. Pro i celkovou pozici ve výsledcích internetového hledání je neméně důležitý také souhrn předčasných opuštění stránek. Z těchto důvodu jednoznačně dává smysl, abyste zahájili SEO analýzu vaší platformy právě vyhodnocením návštěvnosti. K tomu zdarma poslouží statistický nástroj Googlu, který v administraci jednoduše propojíte  s vaším webem. Začátečníci se tu pak mohou bezplatně zaregistrovat na video kurzy Akademie Analytics, kde se naučí rozumět jednotlivým grafům a údajům.

Jak při SEO analýze zdarma proklepneme indexaci a responzivitu

Další věc, kterou si lehce ověří každý laik, je povolenka pro roboty, aby mohly procházet čili indexovat naše stránky. Bez ní zůstáváme pro síťové hledače a tím pádem i pro lidi neviditelní. Proto si v rámci SEO analýzy zdarma posloužíme trikem profesionálů. Po otevření Googlu napíšeme do vyhledávacího okénka příkaz ve formátu site:názevnašehowebu.cz nebo .com podle toho, jakou koncovku používáme. Pokud má vyhledávač naši platformu v indexu, vyjedou nám všechny stránky, které si už robot zařadil do databáze. Hned v prvním odkaze nám Google navrhne i své vlastní ověření indexace pomocí nástroje Search Console. V něm si zároveň prohlédneme i stav responzivity našeho webu neboli jeho způsobilost pro zobrazování na mobilech a tabletech. Chybějící indexaci povolíme příslušným tlačítkem v administraci. Vadnou responzivitu už nám musí opravit web designer.

Když vázne načítání stránek

Ve virtuálním prostředí se s opozdilci nikdo “nemaže”. Častou příčinou nízké návštěvnosti tak mnohdy bývá zpomalený web. K rychlostnímu self testu při SEO analýze lze zdarma použít třeba on-line tachometr Page Speed Insights. Stačí do něj naťukat url a on během chvilky změří “odpich” stránek na mobilních zařízeních i na běžných počítačích. Kromě toho aplikace navrhne i  vhodné urychlovače. Následné optimalizační zásahy do našeho e-shopu opět zadejte odborníkům. 

Profesionální SEO analýza – zdarma v rámci služeb nebo za poplatek

Tento návod vám umožnil svépomocnou prověrku platformy po technické stránce. Pokud jste odhalili závady, zvažte  komplexní analýzu od profesionálů. Zdarma ji získáte v případě, když si objednáte navržené úpravy čili optimalizaci vašeho webu. Pokud vás webová analytika láká a chcete se jí věnovat podrobně, musíte si tak jako experti předplatit sadu on-line nástrojů například od Ahrefs. Těmi pak dokážete vyhodnotit rovněž obsahovou a odkazovou kvalitu stránek. 

Tolik pro dnešek k technické SEO analýze, kterou jste si zdarma prolustrovali váš web. Pokud jste detekovali závady, vyžádejte si ještě od vybrané agentury expertní posudek, který můžete za určitých podmínek získat i bezplatně. Budeme rádi, když se s námi podělíte o výsledky vašeho auditu v komentářích. A klidně připojte další náměty, které vás zajímají.

Věra Poskočilová