Každá doba má svoje fenomény; platí i pro vás?

Každá doba má svoje fenomény; platí i pro vás?

Každá doba je jiná. Prostě se mění a lidé s ní. Mění se lidské požadavky, mění se styl a obsah zábavy, mění se móda, vkus i postoj ke zdraví a k vlastnímu životu. Každá nová doba přináší také novinky. Některé z nich vyletí nahoru, aby pak krátce na to upadly v zapomnění. Avšak z některých se stanou fenomény po dlouhá desetiletí. Připomeňme si je společně!

Krabičková dieta

Trend rozvozu obědů není žádnou novinkou, jeho rozmach však ano. Stále častěji si objednáváme obědy formou donášky. Oblíbené je také jídlo do krabičky nejen na oběd. Poslední dobou stále více lidí využívá kompletní nabídku rozvozu jídel pro celý den. Velkou výhodou je, že již není třeba se starat o vymýšlení jídel, nakupování, vaření a umývání nádobí. Jídla z krabičky vám také zaručí ten správný příjem kalorií, který si vyberete.

Virtuální realita

Kdo rád sní, může se realizovat v jiné realitě. Herny s virtuální realitou nabízejí opravdu nekonečné možnosti. Můžete se stát Darth Vaderem, chodit po Manhattanu, hrát si na kouzelníka Harryho Pottera nebo můžete bojovat v šaolinském klášteře. Ti největší “závisláci” si pořídí komponenty na virtuální realitu domů a na své herní konzoli se oddávají jiným světům pravidelně. Jaké jsou momentální trendy ve virtuální realitě?

Kapsáče a lacláče

Komu nevyhovují legíny, které jsou momentálně absolutně v kurzu, může zvolit další z kalhotových hitů letošního roku. Módní návrháři totiž sáhli do minulosti a oživili kalhoty s kapsami a takzvaným laclem. Tato původně mužská a převážně pracovní móda se dostala i do světa ženského odívání. Nám se líbí jak na mužích, tak i na ženách. Mezi barvami těchto kalhot vévodí modrá, zelená, khaki nebo styl maskáčů.

Knihy o zahradničení

Doba covidová, karantény a lockdowny nasměrovaly větší část obyvatel na jejich zahrádky. Znovu se oprašují staré způsoby zahradničení, BIO zahradničení, zahradničení bez rytí a ekozahradničení. A s tím souvisí také enormní poptávka po vydávání knih s tímto tematickým obsahem. Dokonce existují i nakladatelství, která se věnují výhradně vydávání knih s tematikou alternativního přístupu k zahradničení, výchově nebo třeba léčitelství.

Pokémoni

Pokémoni jsou inteligentní postavičky pocházející z Japonska. Tam jim dali název Poketto Monsutá, čili Pocket Monsters – kapesní příšerky. Původně se jednalo o postavičku v počítačové hře. Dnes můžete Pokémony hledat pomocí chytrého mobilu venku třeba v přírodě nebo ve městě. Můžete také sbírat kartičky s Pokémony různých vlastností a živlů. Pokémoni se ukazují i v seriálech a ve filmu. Pokémoni jsou ve světě dětí a mládeže fenoménem již více než čtvrt století.

Veganství

Veganství si stále získává nové a nové stoupence. Důvodů, proč se lidé stávají vegany, je hned několik. Někdo respektuje živé zvíře natolik, že jej odmítne konzumovat a podílet se tak na jeho zabití. Nechce pak také konzumovat ani potraviny z mléka či vajec kvůli nehumánnímu způsobu chovu. Dalším a neméně důležitým faktorem pro veganství je zdraví. Vegani věří, že rostlinná strava je prostě zdravější než ta živočišná. Část veganů se jimi stala také kvůli boji s rakovinou, někteří z nich nejen tuto civilizační chorobu díky své nové stravě dokonce porazili.

A co vaše fenomény? Našli jste zalíbení alespoň v jednom z odstavců našeho článku? Prozradíte nám, které novinky vás v poslední době chytly? Napište nám ve svých komentářích třeba i fenomény, které váš život ovlivňují celá desetiletí a ne a ne vás pustit!

Věra Poskočilová